08 Eylül, 2007

ѕєνgιує ∂αιя вιя кαç ögüt

Bir aşk için yapabileceğin her şeyi yaptığına inanıyorsan ve buna rağmen hala yalnızsan, için rahat olsun giden zaten gitmeyi kafasına koymuştur ve yaptıkların onun dudağında hafif bir gülümseme yaratmaktan başka hiçbir işe yaramayacaktır..
Sen kendini paralarken o her zaman bahaneler bulmaya hazırdır, hani ağzınla kuş tutsan "bu kuşun kanadı neden beyaz değil?" diye bir soruyla bile karsılaşabilirsin.. iki ucu keskin bıçaktır bu işin yaptıklarınla değil yapmadıklarınla yargılanırsın her zaman, bu mahkemede hafifletici sebepler yoktur, iyi halin cezanda indirim sağlamaz.
Sen, "ama senin için şunu yaptım" derken o, "şunu yapmadın" diye cevapverecektir ve ne söylesen karşılığında mutlaka başka bir iddiayla karşılaşacaksındır üzülme, sen aşkı yaşanması gerektiği gibi yaşadın.özledin, içtin, ağladın, güldün, şarkılar söyledin, düşündün,şiirler yazdın, "peki o ne yaptı" deme.
Herkes kendinden sorumludur aşkta sen aşkını doya doya yaşarken o kendine engeller koyuyorsa bu onun sorunu bir insan eksik yaşıyorsa, ve bu eksikliği bildiği halde tamamlamak için uğraşmıyorsa sen ne yapabilirsin ki onun için? Hayatı ıskalama lüksün yok senin onun varsa, bırak o lüksü sonuna kadar yaşasın her zamanki gibi yaşayacaksın sen "acılara tutunarak" yaşamayı öğreneli çok oldu, hem ne olmuş yani, yalnızlık o kadar da kötü bir şey değil. Sen mutluluğu hiçbir zaman bir tek kişiye bağlamadın ki....
Epeydir eline almadığın kitaplar seni bekliyor kitap okurken de mutlu oluyorsun unuttunmu?
Kentin hiç görmediğin sokaklarında gezip yeni yaşamlara tanık olmak dakeyif verecek sana yine içeceksin rakını balığın yanında üstelik dilediğin kadar sarhoş olma özgürlüğü de cabası.. sen yüreğinin sesini dinleyenlerdensin ve biliyorsun aslolan yürektir, yürek sesi ne bilmeyenler, ya da bilip de duymayanlar acıtsa da içini unutma; yasadığın sürece o yürek var olacak seninle birlikte sen yeter ki koru yüreğini ve yüreğinde taşıdığın sevda duygusunu.
Elbet bitecek güneşe hasret günler ve o zaman kutuplarda yetişen cılız ve minik bitkiler değil, güneşin çiçekleri dolduracak yüreğini... Hayatı ıskalamaya lüksün yok senin....."

Nazım Hikmet

5 yorum:

Doğan "dodothebird" Öztürk dedi ki...

bunun yeri bu yazının altı değil belki; fakat yaptığın yorumu görünce iade-i ziyaret yapmak istedim ben de :)

takipteyiz efendim, sevgiler&saygılar.

Zehra dedi ki...
Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.
arolium dedi ki...

neyi yapıp neyi yapmadığımız sürekli sorgulansa bile dediği gibi hayatı ıskalama şansımız yok. 12 den tutturamasakta bi'yerinden saplanıyoruz hayata..

tosbaa dedi ki...

Testinin kırılmasından biz sorumlu değiliz, testinin kırılması için zaten evrenin tüm güçleri seferver edilmişti zaten ;)

blacklebron dedi ki...

Bu dizelere nasıl bi ekleme yapabilirim ?
Bilemedim ..
Adı üstünde Nazım Hikmet !

Ziyaret