21 Eylül, 2007

ѕσηвαнαя

Dogada yeni bir yapilanma daha hüküm sürmekte yine, yeni bir mevsim; agaçlar birer birer soyunuyor mecburen, sari sari yapraklari dökülüp kapladi biLe her bi yani.. karincalar kislik erzaklarini depolayip köselerine çekildiler.. yazin yorgunlugunu atacaklar simdi yuvalarinda, agustos böcekleri suskunluga büründü.. kuslar göç etmeye basladi sicak ülkere dogru...
Hüzün zamani, hazan mevsimi derler ya adina iste yine dayandi kapiya sohbahar..
Yazin civiltisi, sicakligi, coskusu yerini yavas yavas kuru yapraklara, rüzgara, yagmura birakmaya basladi..
Sessiz sedasiz bir hazirlanis bu, beyaza teslimiyete az kaLdi.. DS

08 Eylül, 2007

ѕєνgιує ∂αιя вιя кαç ögüt

Bir aşk için yapabileceğin her şeyi yaptığına inanıyorsan ve buna rağmen hala yalnızsan, için rahat olsun giden zaten gitmeyi kafasına koymuştur ve yaptıkların onun dudağında hafif bir gülümseme yaratmaktan başka hiçbir işe yaramayacaktır..
Sen kendini paralarken o her zaman bahaneler bulmaya hazırdır, hani ağzınla kuş tutsan "bu kuşun kanadı neden beyaz değil?" diye bir soruyla bile karsılaşabilirsin.. iki ucu keskin bıçaktır bu işin yaptıklarınla değil yapmadıklarınla yargılanırsın her zaman, bu mahkemede hafifletici sebepler yoktur, iyi halin cezanda indirim sağlamaz.
Sen, "ama senin için şunu yaptım" derken o, "şunu yapmadın" diye cevapverecektir ve ne söylesen karşılığında mutlaka başka bir iddiayla karşılaşacaksındır üzülme, sen aşkı yaşanması gerektiği gibi yaşadın.özledin, içtin, ağladın, güldün, şarkılar söyledin, düşündün,şiirler yazdın, "peki o ne yaptı" deme.
Herkes kendinden sorumludur aşkta sen aşkını doya doya yaşarken o kendine engeller koyuyorsa bu onun sorunu bir insan eksik yaşıyorsa, ve bu eksikliği bildiği halde tamamlamak için uğraşmıyorsa sen ne yapabilirsin ki onun için? Hayatı ıskalama lüksün yok senin onun varsa, bırak o lüksü sonuna kadar yaşasın her zamanki gibi yaşayacaksın sen "acılara tutunarak" yaşamayı öğreneli çok oldu, hem ne olmuş yani, yalnızlık o kadar da kötü bir şey değil. Sen mutluluğu hiçbir zaman bir tek kişiye bağlamadın ki....
Epeydir eline almadığın kitaplar seni bekliyor kitap okurken de mutlu oluyorsun unuttunmu?
Kentin hiç görmediğin sokaklarında gezip yeni yaşamlara tanık olmak dakeyif verecek sana yine içeceksin rakını balığın yanında üstelik dilediğin kadar sarhoş olma özgürlüğü de cabası.. sen yüreğinin sesini dinleyenlerdensin ve biliyorsun aslolan yürektir, yürek sesi ne bilmeyenler, ya da bilip de duymayanlar acıtsa da içini unutma; yasadığın sürece o yürek var olacak seninle birlikte sen yeter ki koru yüreğini ve yüreğinde taşıdığın sevda duygusunu.
Elbet bitecek güneşe hasret günler ve o zaman kutuplarda yetişen cılız ve minik bitkiler değil, güneşin çiçekleri dolduracak yüreğini... Hayatı ıskalamaya lüksün yok senin....."

Nazım Hikmet

04 Eylül, 2007

уσкѕα gєяçєкtєη çιℓ∂ιя∂ιк мι؟

Bir çin efsanesine göre..;

Müneccimleri İmparatora yedi gün yedi gece sağanak yağmur yağacağını, suların her tarafı kaplayacağını ve büyük bir tufan olacağını, bu yağmur suyundan içen herkesin aklını kaçıracağını söyler. İmparator bunun üzerine büyük su kazanları yaptırır ve içlerini suyla doldurur. Tufandan sonra, sarayda yaşayanlar sadece bu sudan içer. Halkı ise artık bütünüyle tufandan sonraki suyu içtiği için aklını kaçırmıştır. Bir süre sonra, saraydaki sular azalmaya başlar ve İmparator kendisinden başka kimsenin depolanan sudan içmesine izin vermez. İmparatorun çevresindekiler de çıldırır. Halkı ve bütün adamları çıldırmış olan İmparator, sonunda herkesin deli olduğu bir dünyada tek akıllı kalmaya dayanamaz, "Getirin şu sudan bir bardak da ben içeyim" der. Ve rivayet edilir ki o günden sonra bütün dünya çıldırmıştır ama herkes deli olduğu için kimse bunun farkında değildir.

''Yorumu size birakiyorum, düsünün! acaba gerçekten çildirdikmi??..
Irak'a düsen her bombada.. Afrikada açliktan ölen her canda.. Yok yere islenen her cinayette.. Yapilan her haksizlikta.. hirsizlikta.. Akliniza yatmayan her haberde.. bunu tekrar tekrar düsünün..{!} Normalin bundan çok daha farKli olmasi gerekmezmiydi?.. DS

Ziyaret