21 Kasım, 2010

∂üη∂є ѕαкℓι уαяιηℓαя

Iki afacana kulak misafiri oldum bu gün.. Bilgisayar oyunlarindan ve son dönemlerde çocuklar arasinda popüler hale gelen bazi oyuncaklardan bahsediyorlardi.. Onlari dinlerken kendi çocukluguma gittim; ilgi alanlarimizi, paylasimlarimizi, zevk aldigimiz seyleri düsündüm.. Bizim çocuklugumuzu ve simdiki çocuklari karsilastirirken buluverdim kendimi.. ürktüm! üzüldüm.. Biz çocukken dünya daha mi az tehlikeliydi ?
Okul sonralari hizla ödevlerimizi bitirip arkadaslarimizla oynamak için can atar ve solugu disarida alirdik.. Herkeste ayni telas vardi; sokaklar çocuk kaynardi.. ip atlar, 9 tas, sek sek, saklanbaç vs.. oynar, hayal gücümüzü olabildigince kullanir zevkli hale getirirdik bir arada oluslarimizi.. Küçücük seylerle mutlu olurduk..

Peki ya simdi? Özellikle de sehirlerde çocuklar yalniz.. ilgi alanlari çok farkli.. Tatminsiz, memnuniyetsiz ve tüketime merakli bir nesil yetisiyor.. Buda beraberinde siddete meyilli, intahar egilimli sorunlu bir gençligi getiriyor.. Gerçi çizgifilmler bile vurdulu kirdiliyken.. Bilgisayar oyunlarinin büyük bir kismi savas, dövüs vesaireden ibaretken.. Oyuncak reyonlarinda özellikle de erkek çocuklarina hitap eden oyuncaklar, acayip acayip yaratiklardan, silahlardan ve izbandut gibi dövüsçü figürlerinden olusuyorken.. En vahim olani ise çocuklar bu oyuncaklari kendilerine rol model olarak aliyorlarken.. Su siralar özellikle blug çagindakilerin favori müzikleri bir süre dinledikten sonra en sakinimizi bile agresiflestirecek türdenken.. Tabii ki siddete egilimli olurlar!

Yani günümüz sartlarinda çocuklara sunulan; siddeti tetikleyen bir dolu örnek var.. Ve ne yazikki bir çok ebeveyn onlari dis tehlikelere karsi korumaya çalisirken içten içe zarar verdiginin bilincinde degil.. Kimine göre çocugunun gözünün önünde ve hayatta olmasi yeterli..

Bu olumsuzluklar karsisinda çocuklar nasil "saglikli" bir sekilde yetisebilecekler?

Ziyaret